Comments on the CEC Resolution
Tbilisi. Transparency International Georgia publishes its comments on a resolution passed by the Central Election Commission to regulate an issue of participation of “coronavirus”-infected inpatient and isolated voters in the elections, however, the organization considers that the resolution contains a number of shortcomings.
“1) Inclusion of people, who are in self-isolation or undergoing treatment at home, into the mobile ballot box list only if they apply to the CEC from October 24 through October 26 is unjustifiable, because such voters will not be able to vote if they do not manage to apply in time.
2) Voting will be carried out only through a portable ballot box. We consider that it would be better to set up special polling stations in those inpatient and quarantine facilities, which count more than 30 voters, thus allowing to make the voting process more transparent and better monitored”.