Tbilisi. Disabled Peoples’ Organizations (DPOs) voice their concerns about the way in which the Government of Georgia is treating people with disabilities (PWDs), providing free medical care without any co-payment only to those who have severe disabilities.
“According to the statement issued by 30 DPOs, this differentiation is open to interpretation and leaves many PWDs without the needed healthcare. In an open letter addressed to the Prime Minister of Georgia and the Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health, and Social Affairs, the DPOs request that all children and adults with disabilities be provided full medical coverage without the 20% co-payment, as the latter often exceeds the amount of monthly social assistance these individuals receive and leave them and their families facing an incredible financial burden to stay safe”, is noted in the statement.