Tbilisi. On November 1, 2020, within the “Georgian Civil Society Sustainability Initiative” project and with the support of the Education Development and Employment Center (EDEC), Caucasus Cycling Network held a cycling competition “Zhinvali XC Adventure 2020” in Dusheti Municipality. The competition aims to promote a healthy lifestyle and encourage volunteering. In order to encourage volunteering, 10 volunteers from Dusheti Municipality were in charge of event management solving organizational issues throughout the competition.
“Zhinvali XC Adventure 2020” is one of the winning initiatives of the Contest for Volunteering Initiatives announced by the Education Development and Employment Center (EDEC). The Contest for Volunteering Initiatives is implemented within the ”Georgian Civil Society Sustainability Initiative” project. The contest aims to support the promotion of volunteering, raise awareness of civil society, and increase their participation in civic activities through volunteering.