Tbilisi. The Open Society Georgia Foundation responds to the October 31, 2020 parliamentary elections and subsequent developments.
“We remind public that constitutional changes, made this year, and introduction of an almost proportional electoral system have entailed a real perspective to turn the legislative body into more pluralistic one and to take active steps to form a coalition government. However, we agree with appraisals of international and local partner organizations and consider that both the pre-election period and the Election Day, as well as the vote counting process went along with numerous violations. There were critically concerning tendencies like removal of the line between the ruling political party and the state, use of administrative resources, attempts to intimidate and bribe voters as well as to control their free will, which may challenge results of the elections and the issue of legitimacy of the legislative body elected as a result of these elections. With this in mind, on November 8, 2020, citizens of Georgia expressed their peaceful protest in front of buildings of initially the Parliament of Georgia, and later - the Central Election Commission of Georgia. During the rally, law enforcers applied special means for dispersal of meetings-demonstrations violating procedures stipulated by law, which fact contributed to escalation of tensions and resulted in harming participants of the rally”.