Tbilisi. “Bloggers from Zemo Racha” is one of the volunteer initiatives that won the "Ideas Competition for Voluntary Initiatives" announced by the Center for Education Development and Employment (EDEC) in the frameworks of the program “Georgian Civil Society Sustainability Initiative”.
Within the initiative, the initiative group from Upper Racha invites young people from Oni municipality aged 15-18 to take part in a program “Bloggers from Upper Racha”. The program aims to assist vulnerable groups, promote their integration into society, support formal and non-formal education, address local community issues, and promote volunteering”.
The program “Georgian Civil Society Sustainability Initiative” was developed and is implemented by the consortium lead by the Konrad-Adenauer-Stiftung in cooperation with four Georgian Civil Society Organizations: Civil Society Institute (CSI), Center for Training and Consultancy (CTC), Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) and Education Development and Employment Center (EDEC). The project is funded by the European Union and co-funded by the Konrad-Adenauer-Stiftung.