Tbilisi. On May 7 and June 12, 2020, the Deputy Public Defender and members of the Special Preventive Group paid special visits to the Center for Mental Health and Prevention of Addiction Ltd. The purpose of the visits was to study the measures taken by the institution to prevent the spread of the novel coronavirus and their impact on the patients’ rights.
“The facility took certain measures to prevent the spread of coronavirus. However, even after the approval of the state standard for the management of the clinical condition in psychiatric institutions under the conditions of COVID 19, the institution did not fully implement a number of recommendations provided by the standard”, is noted in the statement.