Tbilisi. The Council of Religions under the Public Defender of Georgia publishes the statement on the visit of the United States Secretary of State, the honorable Michael R. Pompeo.
W/e, the Council of Religions, welcome the visit of the United States Secretary of State, the honorable Michael R. Pompeo to Georgia. It is of utmost importance for us, that one of the reasons of Secretary Pompeo’s visit to Georgia is to support freedom of religion.
We take this opportunity to express our gratitude towards the American people and the government of the United States of America, for their great efforts throughout the years in promoting the independence, territorial integrity, protection of human rights, prosperity and democratic development of our country as well as safeguarding freedom of religion and tolerance throughout the world, including in Georgia…