Tbilisi. As the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) updates, on November 19, Trace International released new indicators about the risk of corruption in business.
“According to 2020 data, Georgia ranks 28th among 194 countries with 25 points of risk of business corruption. In 2019, Georgia ranked 27th among 200 countries with 26 points, which was identical to the 2018 figures and deteriorated compared to 2017 data, when Georgia ranked 25th among 200 countries with 23 points. These data show that the risk of business corruption has been gradually increasing in recent years. Though the last year this risk is reduced by one point, in international ranking Georgia has still moved one level back”, - is stated on the website of the organization.