Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) release a joint statement in regard to development of policy documents on public administration.
In line with expiry of the Public Administration Reform Guide and the 2019-2020 Action Plan, the administration of the Government has started working on a new strategy and action plan. The process has been initiated with engagement of representatives of civil society. The organizations appreciate the fact that engagement of civil society in the process of development of an action plan in ensured and, at the same time, emphasize necessity of addressing shortcomings related to previous strategic documents.