Tbilisi. Human Rights House Tbilisi, on behalf of its member organizations, and Human Rights House Foundation find the developments following ISFED’s statement on December 11 alarming, as the statements go beyond healthy debate and criticism and try to discredit not only the organization but the civil society in general.
„We believe that after dissemination of the statement, the discussion on this fact has been unhealthy. Instead of discussing specific facts concerning the PVT, statements and actions are seeking to discredit and attach the general activities of the organization and the entire civil society sector, including mentioning possible investigation. The organization has made a public statement about the mistake, which we welcome. ISFED has been monitoring the fair conduct of elections in the country for 25 years and we hope that the organization will be able to continue this important activity in a safe environment and to inform the public about the causes and consequences of the above-mentioned shortcoming“, is noted in the statement.