Outcomes of 2019-2020 Activities of Transparency International Georgia’s Committees of Concerned Citizens in Imereti
Imereti. TI published 2019-2020 Activities of Transparency International Georgia’s Committees of Concerned Citizens in Imereti.
“Improving the system of public transport in Kutaisi, resolving the problems with a drinking water supply and outdoor lamp-posts in the villages of Tskaltubo and Tkibuli, rehabilitation and paving of roads in various municipalities – this is but a small list of implemented projects advocated by the members of Transparency International Georgia’s (TI Georgia) Committees of Concerned Citizens (CCCs) to the corresponding municipalities. In 2019, our CCC members in Imereti identified 38 problems, and local self-government authorities resolved 15 of them in 2020 using municipal budget resources”, - is mentioned in the information published by TI.