GYLA: “What the Strasbourg Court stated about the case of the August 2008 war”
The Georgian Young Lawyers’ Association explains a decision made by the Grand Chamber of the European Court of Human Rights on January 21, 2021, in regard to violations committed by the Russian Federation during the August 2008 war.
The explanation covers all Articles, which Georgia was arguing with Russia about, and the consequences that the Strasbourg decision entailed. In the submitted complaint Georgia was affirming that Russia, applying it as an administrative practice, facilitated/allowed its armed forces and separatist groups under their control to carry out chaotic and disproportionate attacks on civilians and their property. Overall, the complaint concerned the violation of 8 Articles of the European Convention.