Disinformation: “Up to 400 people died as a result of Pfizer-BioNTech vaccination in Norway”
Tbilisi. “Fact Check” reports about disinformation regarding the Pfizer-BioNTech vaccine. The subject of discussion is the website Geomediapress.ge, according to which the Pfizer-BioNTech vaccine has been suspended due to vaccination in Norway, causing the death of up to 400 people.
“Referring to the official website of Pfizer-BioNTech, Pfizer-BioNTech vaccination has not been stopped in any country, including Norway mentioned in the article. It is not true either that the vaccination claimed the lives of up to 400 people in Norway. In fact, as of today, 33 people have died shortly after being vaccinated with the first dose of the Pfizer-BioNTech anti-COVID-19 vaccine at a home for the elderly in Norway. It was by January 14, 2020, when for the first time in Norway 23 cases of death after vaccination were officially reported. According to January 18 data, the Norwegian Institute of Public Health had already studied and published results of the autopsy of 13 out of 23 deaths, which revealed that the connection between the vaccine and death was not found. The article of Geomediapress.ge was published on January 19, after the Norwegian Institute of Public Health noted that the connection between death and the vaccine could not be proved”, - is stated by “Fact Check”.