Tbilisi. International Holocaust Remembrance Day is marked on January 27. The purpose of marking this day is to commemorate the victims of the Holocaust, to think about the threat of anti-Semitism, and to reaffirm the importance of tolerance.
On January 27, 2021, the Public Defender of Georgia, the Tolerance Center of the Public Defender, the Council of Europe Office in Georgia, and the United States Agency for International Development (USAID) organized an online meeting to discuss the historical path of the Holocaust and its consequences, to recall the interesting and important facts about the coexistence of the Jewish people and to talk about the possibility of condemning each expression of anti-Semitism.