ჰოლოკოსტის ხსენების საერთაშორისო დღე
თბილისი. 27 იანვარს ჰოლოკოსტის ხსენების საერთაშორისო დღეა. ამ დღის აღნიშვნის მიზანი ჰოლოკოსტის მსხვერპლთა გახსენება, ანტისემიტიზმის საფრთხეზე დაფიქრება და ტოლერანტობის მნიშვნელობის კიდევ ერთხელ გააზრებაა.
2021 წლის 27 იანვარს საქართველოს სახალხო დამცველის, სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის, ევროპის საბჭოს ოფისის და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ორგანიზებით ონლაინ გაიმართა შეხვედრა, რომელზეც ჰოლოკოსტის ისტორიული გზა და მისი შედეგები განიხილეს, ანტისემიტიზმის თითოეული გამოვლინების დაგმობის შესაძლებლობებზე ისაუბრეს, ქართველი და ებრაელი ხალხების თანაცხოვრების საინტერესო და მნიშვნელოვანი ფაქტები გაიხსენეს.