Corruption Perceptions Index 2020
Tbilisi. TI Georgia published Corruption Perceptions Index 2020 by that, as the organization said, the main problems of Georgia’s anti-corruption policy remain unresolved.
“Georgia has been assigned a score of 56 and shares 45th place with Poland and Saint Lucia in the 2020 edition of the Corruption Perceptions Index (CPI) which was published by the Transparency International Secretariat today and ranks 180 countries. In the ranking, 100 points indicate the lowest level of perceived corruption while 0 – its highest level”, - is mentioned in the information, TI spared.