Manifesto: Stop destruction of Batumi Boulevard
Ajara. “Protect Batumi Boulevard” society protests against a plan of “Ambassador Batumi” Ltd to build a 16-story hotel on the old boulevard and publishes a manifesto for signatures: “Stop destruction of Batumi Boulevard”.
“Despite the fact that the 16-story hotel is completely inappropriate for the boulevard and directly contradicts legislation, as well as threatens and reduces the cultural and historical value of it, the project has already been approved by the Adjara Cultural Heritage Protection Council while the head of the Adjara Cultural Heritage Protection Agency intends to give his approval on its implementation.
It is our duty to stand up against this disorder and protect Batumi Boulevard from destruction. Following the above, we demand:
1. Stop construction of the 16-story hotel on the territory of Batumi Boulevard immediately and revoke an issued permit.
2. Suspend the issuance of a permit for any construction on the territory of the boulevard until a development plan of Batumi Boulevard is approved”, - is stated in the text of the manifesto.