Tbilisi. Georgia Fair Labor Platform responds to the fact of non-payment of a deserved labor remuneration to twelve workers, employed during construction of a hotel in Gonio, considering it as theft of their salaries committed by the company “Labau Gonio” LLC.
“Workers state that despite completing work, the employer company still does not pay their deserved salaries. Current salary indebtedness in favor of employees is about GEL 27 000.
We call on the Labor Inspection Office to start systematic work to eliminate an unlawful practice of misappropriation of labor remuneration of workers (stolen wages) by employers in Georgia and, within the framework of the new mandate, while inspecting labor rights of employees at their work places, set as one of the priority areas identification and legal responsibility of those employers who have applied the practice of stolen wages as a norm”, - is noted in the joint statement.