10 companies that received the most money in 2020 from simplified public procurement
Tbilisi. Transparency International Georgia studied 10 Georgian private companies that received the most money from simplified (direct) public procurement in 2020. Due to the organization’s information, Last year, all 10 companies received contracts worth a total of GEL 165 million.
“Out of 10 companies, 6 are donors of the Georgian Dream and its supported presidential candidate, Salome Zurabishvili. The owners and/or directors of these companies donated a total of GEL 668,000 to the ruling party and Salome Zurabishvili in 2016-2020. In addition, two companies (In-Si LLC and Anagi LLC) are involved in Bidzina Ivanishvili's Co-Investment Fund projects. These 6 companies received a total of GEL 54 million through direct public procurement contracts in 2020, and GEL 149 million in 2013-2020”, is noted in the statement.