Tbilisi. According to information released by “Rights Georgia”, on February 8, 2021, the European Commission started consultations aiming at attaining information on measures taken by EU member states to eliminate gender-based violence against women and domestic violence.
“Via conducting meetings the Commission intends to obtain relevant information in order to be able to improve its work on issues related to coordinated prevention and protection against violence. Those willing to participate in consultation have to get registered and filled out an online questionnaire”, - is stated on the website of the organization in a social network.