IDFI applied to court with a request to abolish the curfew
Tbilisi. On March 5, 2021, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) applied to the Administrative Cases Panel at the Tbilisi City Court with a request to abolish the curfew.
“It has been more than 3 months that the curfew is in effect on the entire territory of Georgia in a continuous mode and with the same strictness. While in the 7 largest cities of the state, duration of the curfew exceeds 4 months”.
The organization considers that the Government of Georgia restricts freedom of movement disproportionately, which contradicts requirements of Paragraph 3 under Article 453 of the Law of Georgia on Public Health. IDFI will apply to the Constitutional Court with the same issue in the near future.