Tbilisi. Georgian Democracy Initiative (GDI) responds to a March 9, 2021 ruling of the Tbilisi City Court, based on which there was issued a permission to carry out an investigative action – seizure aiming to obtain items transferred to “TV Pirveli” by a confidential source, while the Prosecutor’s Office was allowed to apply the proportional measure of coercion in case of resistance.
“We consider that the recording, broadcasted by “TV Pirveli”, makes a significant contribution to the legitimate public debate that is particularly important for society, it is protected by freedom of speech and expression, while actions of the Prosecutor’s Office and the court ruling undermine the essence of media as a guardian of democracy as well as possibility of its free existence”, - is stated on the website of the organization.