EMC has won the case of one more social worker
Shida Kartli. The Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) has won the employment-related dispute of one more social worker.
"According to the March 19 decision of the Khashuri District Court, the LEPL “Agency for State Care and Assistance for the (Statutory) Victims of Human trafficking” must reinstate the social worker, fired in 2019, as well as compensate the loss. Besides, as the court ruled, the restitution and compensation process should begin immediately, which judgement is especially important and rare in employment-related law cases. This is already the sixth successfully completed dispute out of those eight cases that EMC works on. As for the remaining two disputes, trials still take place and public will be informed about the news related to these cases during legal proceedings”, - is stated on the website of the organization in a social network.