Tbilisi. On March 17, 19 and 26, 2021, the Public Defender’s Office, in cooperation with the Council of Europe Office in Georgia, held meetings with representatives of the Ministry of Internal Affairs, Prosecutor’s Office and Lawyers’ Association on issues relating to the administration of justice on sexual violence against women.
“Recommendations and key findings of the Administration of Justice on Sexual Violence against Women in Georgia, a report drawn up by the Public Defender’s Office (with the assistance of the Council of Europe) were introduced to the prosecutors, investigators and lawyers. Participants talked about their practices and challenges relating to the investigation of cases of sexual abuse, criminal prosecution and consideration of such cases in the court”.