Tbilisi. Social Justice Center (formerly EMC) responds to the fact of detention of Giorgi Mumladze, a civil activist, during a rally held on April 14, 2021, in front of the office of the “Georgian Dream” party. The organization notes that the investigation launched against him under Article 353 Part 1 of the Criminal Code creates a dangerous precedent in terms of freedom of expression and democratic order.
“The tendency of use of an unjustified police force against civil activists during last period of time deserves criticism and concern. At the same time, response of the state to facts of unjustified restriction of the right to assembly and manifestation is weak and ineffective, which has a negative effect on exercising this right”.