Tbilisi. Partnership for Human Rights (PHR) calls for protection of rights of children at the Ninotsminda boarding school through court.
“Instruct the Ministry of Health and the Ninotsminda shelter for children to not restrict the Public Defender from entering there and carrying out thorough monitoring; The Ministry of Health to visit the shelter immediately and study the situation existing there”.
With these demands, the organization, as a holder of a special plaintiff status, has already appealed to the Tbilisi City Court in order to protect rights of children living in large institutions.