GYLA negatively responds to changes to be made in the Code of Administrative Offenses
Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) negatively responds to draft changes to be made in the Code of Administrative Offenses and calls on the Parliament not to support planned amendments.
“On April 26, at the Parliament of Georgia, there were registered two bills that are supposed to be reviewed in an expedited manner. One of them concerns changes to be made in Articles 166 (petty hooliganism) and 173 (disobedience to a lawful demand of police) of the Code of Administrative Offenses of Georgia. According to the bill, sanctions, envisaged by both Articles, are significantly tightened, besides, the role of the judge is reduced - taking into account factual circumstances of a case, determine the size of a sanction or use a verbal warning”, - is stated on the website of the organization.