GYLA has won another case of drug-planting in the European Court
Tbilisi. On April 22, 2021, the European Court satisfied a complaint of the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) in the case of “Kalandia v. Georgia” and found a violation of Article 6 (1) (the right to a fair trial) of the European Convention.
“The case of Kalandia is one of the cases within current legal proceedings of GYLA, which deal with persecution of people on the ground of political motivation, and, in its essence, is similar to the two cases won by GYLA in the European Court – “Tlashadze and Kakashvili v. Georgia” and “Megrelishvili v. Georgia”.