Tbilisi. The state is obliged to ensure inspection of a child rights related situation in a Ninotsminda boarding school immediately - the UN Committee on the Rights of the Child.
“Today, on May 7, by 8 pm, a non-governmental organization “Partnership for Human Rights” received a message from the UN Committee on the Rights of the Child. The Committee issued an interim measure, thus satisfying a May 5 appeal of the organization, and instructed the Government to ensure that a monitoring is carried out at the Ninotsminda boarding school by all relevant agencies”.