Imereti. On May 13, a representative of the Kutaisi branch of the Georgian Young Lawyers’ Association visited the village of Shukruti in Chiatura Municipality, where local population have been protesting for 87 days against irreversible damage that mining activities of the company “Georgian Manganese” cause to the natural and social environment of the village.
“During this time, three locals have exercised an extreme form of protest and sewn their mouths shut due to neglect of demands of participants of the action by both the state and mentioned company. According to explanation of residents of Shukruti, the environment has been polluted irreversibly as a result of activities of the company “Georgian Manganese”. Living in the village has become dangerous for locals, as their houses have turned uninhabitable due to damage caused by activities of the company, besides, they cannot use plots of land under their possession for agricultural purposes any longer, thus remaining without income”.