Dr. Sabine Machl met with the local women entrepreneurs and farmers
Samegrelo. Ms. Sabine Machl, the UN Resident Coordinator in Georgia, met with the local women entrepreneurs and farmers in Zugdidi.
“Participants provided information about the current economic situation in the region, the impact of the pandemic on small and medium-size businesses, challenges and needs. The second part of the meeting will be focused on the discussion about the challenges of women entrepreneurs.
The women attendees of the meeting lead small and medium size businesses. They developed their business with the support UN Women project "Joint Action for Women's Economic Empowerment in Georgia" funded by the Norwegian Government”, is noted in the statement.