Samtskhe-Javakheti. Regarding to the information of Transparency International Georgia, Arali, the construction company that donates to the Georgian Dream, won tenders worth of GEL 181,923,427 GEL in 2011-2021, out of which GEL 25,816,009 (14.1% of the total amount received from tenders) won without competition, and GEL 17,447,628 (9.5%) at the expense of disqualifying its competitors.
Transparency International Georgia calls upon the Anti-Corruption Agency of the State Security Service of Georgia to study the state procurements of Arali LTD and find out whether there were any alleged corruption deals between the company and the procuring entities.