Tbilisi. The Social Justice Center believes that the conclusion of the Ministry of Justice verifies that by signing the Namakhvani agreement the Government gave upstate interests.
As the Social Justice Center informs, the conclusion of the Ministry of Justice highlights problematic nature of those specific issues, which have become the subject of intense criticism of the organization right after publicizing the agreement, and demonstrates extreme imbalance of interests of the state and the private company under the agreement.
Taking into consideration the extremely high public interest, the Social Justice Center demands to immediately make public the following:
“Version of the agreement, which the Ministry of Justice of Georgia referred to while preparing its conclusion;
Conclusion of the Ministry of Finance of Georgia;
Cost-benefit analysis of the project;
Explanatory statement of the Ordinance of the Government of Georgia of April 23, 2019 (by which the agreement on Namakhvani HPP was approved), together with full materials of administrative proceedings”.