Current developments at the Ninotsminda boarding school require immediate intervention of the state
Tbilisi. Member organizations of the “Coalition for Equality” consider that current developments, related to the Ninotsminda boarding school, are alarming and require immediate, strong response from the state.
“So far, none of the agencies of the state has expressed its clear position in regard to continuing cases of alleged violence committed against minors and breach of the rights of the child taking place at the boarding school. Besides, the state has not established a democratic work process that would allow the Public Defender to perform monitoring of the situation related to the rights of the child at the boarding school.
Moreover, representatives of the Government fail to make any statement regarding deinstitutionalization of large boarding houses and necessary reforms till now, which are important preconditions for protection of both dignified, as well as proper living environment and rights of children residing in these institutions”.