The state continues to grant unjustified concessions to “Enka”...
Tbilisi. Documentation received by Social Justice Center in the form of public information reveals that the company “Enka” has got an extension of the deadline for submission of construction documentation for the Kvemo Namakhvani HPP from the Ministry of Economy for another year.
“We consider that this decision of the Ministry is another unjustified concession granted to “Enka”, which proves that statements regarding proper study of the project are false and unfounded. Besides, this process explains the real motive of announcement of a 9-12-month “moratorium” on construction of the dam. The delay in construction of the dam building is, in fact, connected not to the compromise of both the government and the company, but to the fact that the company delayed submission of complete project design related documentation itself and requested an extension of the deadline from the state for the same period of time”.