The former member of Batumi City Council receives GEL 130 million from the state procurements
Adjara. According to the information of the Transparency International Georgia the companies of the former member of Batumi City Council - Nukri Dolidze, Bondi 2009 and Monoliti 2005 are one of the major implementers of large infrastructure projects in Adjara.
“We call upon:
The State Security Service, to study the non-competitive tenders that resulted in signing the contracts worth of millions with Monoliti 2005 and Bondi 2009;
Batumi City Hall, Civil Infrastructure and Amenity Service N(N)LE, and Adjara Roads Department to ensure a competitive environment during the implementation of state procurements;
The Civil Service Bureau, to study the asset declaration submitted by Levan Dolidze in 2021 and inform the public about the results”.