NGOs Will Observe Media Prior to the Presidential Elections
Tbilisi. Another media monitoring project was presented on April 30. From May 2013, four NGOs will observe the work of up to 40 media outlets during the pre-election period of the presidential elections. The media monitoring project is funded by the EU and the UN Development Program and is implemented by the following NGOs – International Society for the Fair and Elections and Democracy, the Caucasus Research Resources Center, Internews and the Civil Development Institute. The EU Ambassador to Georgia Mr. Philip Dimitrov has attended the meeting. He has emphasized the importance of media monitoring.
Interested persons will be able to view the monitoring results at the following web pages: www.mediamonitor.ge and www.facebook.com/mediamonitor.