Skills development and innovative employment opportunities for regional development of Georgia
Guria. In October 2020, a 36-month project called “Skills development and innovative employment opportunities for regional development of Georgia” was launched with the support of the European Union.
"Within the framework of the project, there was opened a Training and Employment Support Center at the base of the Young Pedagogues Union in Ozurgeti and Chokhatauri of the Guria region. The Center provides beneficiaries with a unique opportunity to meet the best trainers and field specialists, obtain skills and necessary knowledge required for employment. Services of the Training and Employment Support Center can be enjoyed by anyone above the age of 16 who would like to develop skills, study and get a job”, - is stated on the website of the Young Pedagogues Union on a social network.