Special announcement of the Women’s Movement
Tbilisi. According to information released by the Women's Movement, on June 21, while reviewing the bill on amendments to the “Election Code of Georgia” of the Organic Law of Georgia through the second reading, the Legal Affairs Committee of the Parliament of Georgia substantially changed the rule of compiling party (proportional) lists for local self-government elections. As a result of the amendment a political party will be required to compile a party list for all local self-government elections, to be held until 2028, so that at least one out of three candidates is a representative of a different sex.
According to the organization, this initiative substantially deteriorates the existing norm of the Electoral Code, which obliges a political party to have every second candidate of a different sex on its list submitted for general elections of local self-government bodies, to be held until 2028.
Part of civil society organizations calls on the Parliament not to support the initiated amendment at the plenary session since it is going to weaken representation of women at the local level, hinder achievement of essential equality and fulfillment of international commitments.