The Selection of Judges is Arbitrary and Unfair
Tbilisi. According to the statement of the Coalition for Independent and Transparent Judiciary the Selection of Candidates for the Supreme Court Judges is Arbitrary and Unfair.
“For many years, the High Council of Justice, as well as the self-governing body of the common courts, has been operating in the face of such public sentiment and criticism. As a result, fairness, impartiality, and independence of their decisions are constantly questioned. In this context, it is not surprising that despite several waves of reform and constant legislative/institutional change, the judiciary has failed to be perceived by the public as a truly independent and just institution.
The process of selecting judges of the Supreme Court was also conducted in this environment.
The observation of the process has once again revealed that without fundamental changes in the High Council of Justice and the judiciary as a whole, all important processes (especially the appointment of judges) go through the same circles of mistrust, cronyism, and clan-based power. Consequently, without initiating radical changes in the justice system, any further process will fail to provide an escape from this circle”, is noted in the statement.