Tbilisi. Women’s Information Center presents an alternative report on the implementation of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women, prepared for the CEDAW Committee in 2021.
“The initial draft of the report was prepared by the NGO Women's Information Center, and 29 civil society organizations working on gender equality and women's rights in Georgia were involved in the final drafting of the report. The report was developed with the technical and financial support of the UN Women and the Government of Norway”.