Adjara. In June, initiative groups, with the support of the Batumi branch of the Civil Society Institute (CSI), registered online petitions at City Assemblies of Batumi and Khelvachauri Municipalities.
The petition - “Green districts to Batumi”, registered in Batumi, envisages naming of green, recreational spaces in the city of Batumi, granting them an appropriate status and protecting them. The purpose of the petition is to make sure there is a green environment, equally accessible for everyone, in all 14 districts of Batumi.
The petition – “Outdoor lighting to villages of Machakhela”, registered in Khelvachauri, concerns provision of outdoor lighting for inner roads of highland villages of Khelvachauri. Machakhela Valley is one of the unique natural areas and an important tourist destination.
The Batumi branch of the Civil Society Institute, in cooperation with the organization Bread for the World (Brot für die Welt) and the Open Society Georgia Foundation, supports civic activism and enhancement of citizen participation in the local decision-making process.