A brief assessment of changes in election legislation
Tbilisi. On June 28, the Parliament of Georgia adopted the amendments to the Electoral Code, aimed at improving the electoral legislation.
The working process lasted for several months and the final version of the document also reflected the provisions of the agreement between the political parties (the so-called Charles Michel Document).
Overall, Transparency International Georgia welcomes the changes, as they provide for several important reforms, but there are also some issues that we consider problematic.