Letter to the Chairman of the Parliament of Georgia...
Tbilisi. Part of civil society organizations and political parties of Georgia address a letter to Kakha Kuchava, the Chairman of the Parliament.
“We, the organizations working on human rights and activists have been fighting for gender equality for many years. The violence, committed by Shalva Papuashvili and Irakli Zarkua against women politicians on July 18, 2021, renders the success achieved in the fight for equality meaningless. The silence and inaction of the Chairman of the Parliament in regard to this issue is unacceptable, furthermore, it encourages violence. We urge you to use all available mechanisms in order to respond adequately and make sure that the abusive Members of Parliament - Shalva Papuashvili and Irakli Zarkua are held accountable for insulting and violent actions taken by them against female Members of Parliament”, - is noted in the joint statement.