Tbilisi. “Media Advocacy Coalition” expresses its concern in regard to a statement of the Prime Minister discrediting “Mtavari Channel”, “TV Pirveli” and “Formula”, as well as threatening Nika Gvaramia.
“At the July 17 public event with the participation of Garibashvili, there were invited only some representatives of the media. According to the explanation of the press service of the Prime Minister, “the Prime Minister Irakli Garibashvili considers that “Mtavari Channel”, “TV Pirveli” and “Formula” have crossed all red lines, they represent a specific political party, are funded and directly controlled by Mikheil Saakashvili and his radical forces, as well as involved in a political campaign against the Prime Minister”.
Respectively, this is the reason, for which mentioned TV companies were not invited to the event. It also became known that members of the violent group threaten Nika Gvaramia with deprivation of his life for blocking the Alt-Info Facebook channel.
“We call on the Prime Minister of Georgia to stop discrediting the media within the framework of high public responsibility.
We call on the Ministry of Internal Affairs of Georgia to launch an investigation into the statement containing intimidation against Nika Gvaramia”.