Tbilisi. According to information released by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), the Parliament of Georgia has approved the Open Parliament Georgia Action Plan for 2021-2022. The organization notes that the vast majority of commitments stipulated by the Action Plan are the result of a civil society initiative.
"The Open Parliament Action Plan consists of 19 commitments, implementation of which is planned within 2021-2022 years. The action plan aims to facilitate implementation of the UN Sustainable Development Goals by the Parliament of Georgia, improve access to information and activities related to oversight of the Parliament of Georgia, enhance citizen involvement in the activities of the Parliament of Georgia, and promote parliamentary openness and transparency”, - is stated on the website of the organization.