Tbilisi. As FactCheck updates, there was spread a disinformation on a social network, according to which Chief Nurse of Archimedes Clinic in Tsnori died of vaccination against the coronavirus.
Verification with the Ministry of Health revealed that “Nana Kachlishvili, Chief Nurse of Archimedes Clinic, died indeed, however, her death had nothing in common with vaccination. The nurse was vaccinated with a single dose of Sinopharm, a vaccine against the coronavirus, on July 21. Later, on July 24, she was tested positive for the coronavirus. As the Ministry stated, the nurse was a patient with severe chronic illnesses and died on August 3, however, her death was not connected with vaccination”.