Civil society organizations address the Government
Samtskhe-Javakheti. Civil society organizations working in Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli address the Government of Georgia in regard to the vaccination process.
According to the organizations, residents of regions populated by ethnic minorities (Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli) are especially skeptical about vaccination and turn to be influenced by Russian propaganda. They do not intend to get vaccinated against COVID-19.
Even if informed and convinced, residents have a lot of other barriers: they do not speak the state language, which fact makes it difficult for them to register on a Georgian-language portal, even hotline operators speak to them only in the Georgian language.
“We, as the civil society organizations working for years in a region densely populated by ethnic minorities, consider those ethnic minorities living in Georgia should have an opportunity to register on the vaccination portal and receive information from hotline operators in a language they can understand.
We hope the state fulfills its responsibilities towards citizens properly and ensures improved access to the vaccination process for ethnic minorities in the nearest upcoming days”, - is noted in the joint statement.