Summer School on Personal Data Protection
Tbilisi. On August 2-7, 2021, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and State Inspector's Service held the joint summer school on personal data protection.
“Third- and fourth-year students, also master students of the School of Law of Authorized Universities in Georgia, attended the summer school.188 candidates participated in the competition, of which IDFI and the State Inspector's Office selected 20 students based on pre-defined evaluation criteria and interviews.
Within the school, the participants were introduced to the issues related to personal data protection”.