ISFED has presented an interim report on monitoring the official pre-election period for the 2021 elections
Tbilisi. International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) has presented today an interim report on monitoring of the official pre-election period for the 2021 local self-government elections. The report covers the period from August 3 through August 30, 2021, as well as those developments, which started to take place before August 3, continued within the monitoring period or became known during the monitoring period. It is noted in the report that:
“According to the observation of the organization, within the reporting period, there were revealed: 15 facts of forced dismissal/resignation from work on alleged political grounds, 11 facts of pressure/ intimidation/ obstruction on alleged political grounds, 13 facts of alleged use of administrative resources, 6 facts of agitation through social networks, 4 facts of alleged voter bribery, 8 facts of a campaign of incumbent officials. Besides, there were also detected a tendency used by the ruling party to hinder observation activities of representatives of ISFED throughout the country, as well as cases of direct and/or indirect coercion applied against people employed at educational institutions in order to engage them in the campaign of the “Georgian Dream”.